Böğürtlen Yağı Faydaları ve Kullanımı
20 Haziran 2024

Böğürtlen Yağı Faydaları ve Kullanımı

Böğürtlen, her yörede farklı isimlerle anılmaktadır. Bunlar arasında mormorik, diken çileği, karamama, kedi dutu, yabani üzüm ve diken dudu bulunmaktadır. Böğürtlen, her bölgede yetişen ve özellikle bahçe kenarlarında, çit diplerinde, yol kenarlarında ve dere kenarlarında büyüyen dikenli bir bitkidir. İlk bakışta ahududuya benzese de, böğürtlen daha küçük ve yuvarlaktır. Bahar mevsiminde kırmızı meyve şeklinde görülür ve ham hali böyledir. Yaz mevsiminde ise kırmızı olan böğürtlen, siyaha dönüşerek olgunlaşmaya başlar. Böğürtlen meyvesinin sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Böğürtlen, organik asitler, mineraller ve bol miktarda vitamin içermektedir. Bu nedenle böğürtlenin meyvesi, kurusu, sirkesi ve böğürtlen yağı üretilmektedir. Özellikle böğürtlen yağı sık sık kullanılmaktadır. Böğürtlen yağının kendine özgü yapısı sayesinde raf ömrü oldukça uzundur.

Böğürtlen Yağının Saç ve Cilt Faydaları ve Kullanımı

Böğürtlen yağı, eski zamanlardan beri bilinen en önemli özelliklerinden biri, vücudun daima gereksinim duyduğu C vitaminini bol miktarda içermesidir. Böğürtlen yağı, cildin daima ihtiyaç duyduğu parlaklığı, esnekliği ve gençliği sağlamaya yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken, her akşam bir pamuk yardımıyla cilde uygulamaktır. Cildin kolajen yapısının bozulması ve incelmesi sonucu oluşan kırışıklıkları önler. Kış aylarında kuruyan cilde, kaşıntı, deri soyulması ya da egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Her gün yapılan makyajların günün sonunda ciltten temizlenmesine yardımcı olur. Böğürtlen yağı ve biraz sütü karıştırarak günlük taze bir temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Böğürtlen yağı, içerisinde bol miktarda antioksidan bulunduğundan dolayı doğal güneş koruyucu olarak da kullanılabilir. Saç boyası nedeniyle yıpranmış, cansız, kuru ve cılız saçları onarmak için de kullanılabilir. Böğürtlen yağını saça iki şekilde uygulayabilirsiniz. Birincisi, 4-5 damla böğürtlen yağını şampuanın içine ekleyerek; ikincisi ise 3 yemek kaşığı böğürtlen yağı ve 2 yemek kaşığı argan yağını banyodan 2 saat önce saça sürüp bekleterek.

Böğürtlen Yağı Boğaz Ağrılarına Faydaları ve Kullanımı

Özellikle kış aylarında sık sık şikâyetçi olduğumuz boğaz ağrısına böğürtlen yağı iyi gelmektedir. Boğaz enfeksiyonunu hafifletir ve boğazı yumuşatarak en kısa sürede iyileşmesini sağlar. Sıcak limon suyunun içine 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı böğürtlen yağını karıştırarak akşamları bir bardak içmek faydalı olacaktır. Bu karışımı sık sık tükettiğinizde boğaz ağrısı şikayetinden kurtulabilirsiniz.

Böğürtlen Yağının Diğer Faydaları
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde iltihaplanmayı azaltır.

Böğürtlen yağı, sağlık açısından birçok faydaya sahip olup, düzenli kullanımı ile genel sağlık ve güzellik rutininizin önemli bir parçası olabilir.

Böğürtlen Yağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni